Tüketicinin Korunması

XXVIII.TÜKETİCİNİN KORUNMASI YÖNÜNDE KİŞİSEL OLARAK HAKLARINI KORUMA ÇABALARINDAN TİPİK ÖRNEKLER

• 1991 yılında ABD'den alınan kusurlu bir CASIO dijital cep bilgisayarının Japonya'daki CASIO firmasıyla mektuplaşarak değiştirilmesi

“Amerika'dan aldığı cep bilgisayarı bozuk çıkınca,Japonya yenisini gönderdi. Japon Casio'dan Türk Tüketicisine Koruma”,Tüketici Köşesi.,Meral Tamer, Milliyet 6.1.1994,s.6.

• 1991 yılında ABD'de New York'tan alınan kusurlu bir Samsonite bond çantanın 1 yıl sonra yoğun yazışmalarla firmanın İstanbul temsilcisi aracılığıyla İzmir'deki DESA firmasından yenisiyle değiştirilmesi yazışmalar suretiyle Tüketici İşte Böyle Korunur”, Ticaret,5.6.1992.

• Aynı öykü Tüketici Test dergisinin bir sayısında “Üreticilerimize örnek olsun” başlığı altında iki sayfa olarak yayınlanmıştır. (tarihi saptanamamıştır).

• Elmor Sıhhi tesisat imalat firmasından alınan bir rezervuarın bir yıl sonra değiştirtilmesi. Kamuoyunu aydınlatmak amacıyla ve diğer imalatçılara da örnek olması için konunun önemini ve olup bitenleri 11.12.1992. tarihinde Ticaret gazetesinde yazdığı “Tanınmış Bir İmalatçıya Servis Mektubu” makalesi ile kamuoyuna anlatmıştır.

Prof. Dr. Ömer Baybars TEK -

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Lojistik Bölümü
Selçuk Yaşar Kampüsü Üniversite Caddesi Ağaçlı Yol No:35–37 Bornova / İzmir / Türkiye
e-Posta: omer.tek@yasar.edu.tr & Telefon: 0 232 411 52 24 & Faks: 0 232 411 50 20

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates