Tüketicinin Korunması

VIII.YABANCI KAYNAKLARDAN YAPILAN DİREKT ÇEVİRİLER

A.MAKALE VE YAZILAR

 • Ö.Baybars Tek, “Tüketici Taraftarlığı” (çev.), Pazarlama Dergisi, Yıl: 1, Sayı: 4 (Haziran: 1972),Richard H.Buskirk,“Consumerism,An Interpretation” , Journal of Marketing, (October 1970).ss.61-65.
 • (NOT: Bu çeviri ile ilgili olarak Caliornia State College,Fullerton' dan Pazarlama Bölüm başkanı profesör Richard H. Buskirk'ten alınan 2 Mayıs 1972 tarihli izin yazısının fotokopisi ilişikte sunulmuştur)
 • Ömer Baybars Tek,Çeviren. “Sürdürülebilir Toplum İçin Sürdürülebilir Tüketim”, Dünya Gazetesi, 15.3.1997 s.7.
 • (NOT: Uluslararası Tüketiciler Örgütü'nün “Sürdürülebilir Tüketim için Rehber Maddeler Önerisi”nin kısmi çevirisi. Uluslararası Tüketiciler (CI) Örgütü Global Politikalar ve Konferanslar Direktörü Maria Elena Hurtado'dan sağlanan dökümanlar ve çevirinin sonunda kendisine ingilizce olarak teşekkür).
 • 3. Ömer Baybars Tek, Çeviren,“15. Dünya Tüketici Hakları Günü ve Sürdürülebilir Kalkınma ve Sürdürülebilir Tüketim”, 15-16-17.3.1997 , Ticaret Gazetesi, Maria Elena Hurtado,Uluslararası Tüketiciler (CI) Örgütü Global Politikalar ve Konferanslar Direktörü,“Sustainable Development and Sustainable Consumption ”,(Tam metin çevirisi ve çevirinin sonunda kendisine ingilizce olarak teşekkür).
 • B.KİTAP VE KİTAPÇIKLAR
 • 130 ülkede programları uygulanan ABD'deki Junior Achievement kuruluşunun izni ve desteği ile İstanbul 'da kurulan GENÇBAŞARI VAKFI'nın (Şakir Kesebir Sokak No: 30 Balmumcu Plaza Kat: 6 D:9, Balmumcu İstanbul) , Orta öğretim öğrencilerine çağdaş ekonomi , işletmecilik (çağdaş pazarlama ve tüketicinin korunması dahil) nosyonlarını kazandırmak için Türkiye'de pilot okullarda informal kulüp şeklinde başlattığı çalışmanın aşağıda sıralanan kitap ve dökümanları (Toplam olarak yaklaşık 1000 sayfa) tarafımdan Türkçe'ye çevrilmiştir .
 • Özellikle tüketicinin korunması açısından yararı; genç yaştan itibaren kaynakların kıtlığını ve idareli kullanılması gerektiğini, herşeyin bir alternatif maliyetinin olduğunu ve dolayısıyla bir şeyi isterken başka bir şeyden fedakarlık edilmesi gerektiğini de öğretmektedir. Bu da insanın hırslarına gem vurmasının gerekliliğini genç insanlara erkenden göstermektedir.
 • Bu çevirilerin ve eğitimin bir başka önemli yararı da orta öğretimde başlatılacak olan “tüketicinin korunması eğitiminin” bir ön koşulu gibi olmasıdır.
 • Ömer Baybars Tek ,“Ekonomi,Öğrenci Kitabı,Genç Başarı,”
 • (İstanbul:GENÇBAŞARI Vakfı,1999) ,(Toplam 212 sayfa) “ Junior Achievement; Economics : Student Text ”,Colorado Springs.,Colorado, July 1996.,
 • Ömer Baybars Tek,“ Ekonomi,Çalışma Rehberi,Öğrenciler İçin-Genç Başarı”,(İstanbul: GENÇ BAŞARI Vakfı,1999)(250 sayfa)“Junior Achievement ; Economics, Study Guide”, Colorado Springs.,Colorado, July 1996.,
 • Ömer Baybars Tek,“Ekonomi,Çalışma Rehberi,Öğretmen Kitabı, Genç Başarı”,(İstanbul: GENÇBAŞARI Vakfı,1999), Junior Achievement; Economics Study Guide- Teacher Edition,(240 sayfa).
 • Ömer Baybars Tek,“Ekonomi, Genç Başarı ,Danışmanlar İçin Rehber”, (İstanbul: GENÇBAŞARI Vakfı,1999), (ss. 213).Junior Achievement; Economics Guide for Consultants , Springs.,Colorado, July 1996,
 • Ömer Baybars Tek,“Ekonomi,Genç Başarı,Öğrenci İşletmesi”, (İstanbul: GENÇBAŞARIVakfı,1999).(Toplam132+100sayfa),Junior Achievement;Student Company, Colorado Springs.,Colorado, July 1996.
 • “Çağdaş Pazarlama Yaklaşımları ve Tüketicinin Korunması” (45 sayfa) .İzmir ,DEÜ,Ofset Baskı),1987.
 • Ömer Baybars Tek,“ Pazarlama İlkeleri,Global Yönetimsel Yaklaşım,Türkiye Uygulamaları, 8.Baskı”,İstanbul: Beta AŞ), 1999.
 • 8.baskısı yapılan ve Türkiye'nin birçok üniversitesinde lisans içi ve lisansüstü derslerinde ve profesyonel dünyada benimsenen bu kitap, tüketicinin korunması ismini taşımamakla birlikte,içinde hem tüketinin korunmasına ilişkin ayrı bir alt başlıkta açıklamalar bulunmakta hem de tüm bölümlerde hem klasik pazarlama anlayışına dayalı tüketiciyi istismar edici uygulamaları yoğun bir şekilde eleştirmekte hem de ticaretle uğraşanların veya uğraşacak olanların çağdaş tüketici yönlü modern pazarlama ve sosyal pazarlama anlayışlarını benimseyip uygulamaları gerektiğini gerek uygulamadaki iyi örnekleri göstererek gerekse bilimsel olarak vurgulamaktadır.
Prof. Dr. Ömer Baybars TEK -

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Lojistik Bölümü
Selçuk Yaşar Kampüsü Üniversite Caddesi Ağaçlı Yol No:35–37 Bornova / İzmir / Türkiye
e-Posta: omer.tek@yasar.edu.tr & Telefon: 0 232 411 52 24 & Faks: 0 232 411 50 20

Eposta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates