2005 ŞUBAT AYINDA BAŞLAYAN, HİÇ DUHULÜM OLMAYAN ,PLANLAMADIĞIM, BEKLEMEDİĞİM İKİ ÖNEMLİ DAVET, İKİ ÖNEMLİ ,TOPLANTI İKİ ÖNEMLİ PLAKET

25 MAYIS ÇARŞAMBA 2005

Daha önce hem Öğretim Felsefem butonu içinde hem de aşağıda değinmiş olduğumu sandığım bir konu var:

“İnsan bir işi severek yaparsa hayatında hiç çalışmamış gibi olur” (!). Çelişkili bir söz gibi olsa da ,başka bir açıdan yorumlandığında, ne iş olursa olsun , bir işi severek yapmak ,insanın insan olarak inandığı bir görevi yerine getirip, bunu başka insanların hizmetine sunması ya da paylaşması, herşeyden önce, kendisi için, yaşamın anlamınını arama adına yaptığı bir şeydir. İnsan , kendini ve başkalarını kandırmadan, gerçek değeri olan şeyler ürettikçe ,yarattıkça bu dünyada takdir edenden çok düşman toplar.

Ama “düşman toplarım” diye korkup çekilmek büyük bir hata olduğu gibi ya da takdir edileyim diye (daha da kötüsü çok para kazanayım diye) bekleyerek üretim, üstelik de yarım yamalak,yapmak sonu hüsranla bitecek bir şeydir. Zorlama ile hiçbir şey olmaz. Bu bağlamda, bir şeyler yaparken takdir beklemeseniz de tekdir hiç beklemezsiniz.

Ama birileri çıkıp da ,sizin yaptıklarınızda bir değer görür ve bunu açıkça, kişisel bir çekememezlik duygusuna kapılmadan ya da başka hesaplarla duyurmamazlık etmeyip herkese duyurursa, kuşkusuz bundan mutlu olursunuz. Bu insani bu duygudur. O kişileri tanıyorsanız ve geçmişte sevmiş, saymışsanız bunun çok yerinde olduğu tespitini ya da onayını yapmış olmanın keyfini ve huzurunu yaşarsınız. Tanımıyorsanız da asıl onlar büyük insanlarmış dersiniz. Bu gibilerin içinden çok az küçük hesaplar yapan çıkar...

İşin ironik tarafı ,bazı insanlar takdir edilince edilmeyince de, çalışma ,yaratma, üretme ve paylaşmaya devam eder.Esasen Jean Paul Sartre'nin Nobel ödülünü verenleri de alanları da ,itham etmeden , zarifçe redderken ileri sürdüğü gerekçe ya da savın özü budur.Bu görüşlerimi İstanbul'da 21 Nisan 2005'te Richmond Oteli'nde Rotary Meslek Hizmet ödülü verildiği sırada yaptığım konuşmada ,"teşbihte hata olmaz" diyerek belirttim.

Daha da ötesi La Tzu der ki:

“İnsanlar senin önemini görmezden geldikleri zaman irrite olma.
Çünkü gerçekten önemli isen ,er ya da geç ,koşullar onları bunu görmeye itecektir.
Onlara kızma ve onları hor görme.

Akıllı insan kendi öneminin fakındadır ama başkalarının bunu kabullenmesini talep etmez ve kendine olduğu gibi saygı duyar ve başkalarının da kendisini taçlandırması yolunda israrlı olmaz.

Başkalarından saygı beklemez, çünkü kendi kendine duyduğu saygı onun için yeterlidir”.

(Kuşkusuz insanların bu konuda kendi kendini aldatmaması da önemlidir. Nice önemli ve değerli gibi görünen ve kendisini de buna inandırmış boş makam ve/veya ünvan sahipleri olduğu bilinmektedir!)

Confucius da "tanınmak değil tanınmaya değer" olmaya çalışırım" diyor.

I am not concerned that I am not known, I seek to be worthy to be
known.

BENİM TÜM BU OLUP BİTENLERİ YAZMAMIN GEREKÇESİNE GELİNCE,İNSANLAR BU GİBİ ŞEYLERİ YA BİZZAT YAŞARAK OLGUNLAŞIRLAR YA DA İNANDIKLARI GÜVENDİKLERİ İNSANLARIN DENEYİMLERİNİ OKUYARAK ÖĞRENİR VE BENİMSERLER. BU NEDENLE DE , BEN BUNLARI DAHA ÇOK ,ÖZELLİKLE,HENÜZ BOZULMAMIŞ OLAN GENÇLERE ,ÖĞRENCİLERİME VE GERÇEK SAMİMİ DOSTLARIMA İTHAF EDİYORUM.

KUŞKUSUZ, BU VESİLEYLE DE BU KONUDA MESLEK HAYATIMDA KİMSEDEN BİRŞEY BEKLEMEDEN HARCADIĞIM SAMİMİ ÇABALARIMI TAKDİR ETME DEĞERLİLİĞİNİ GÖSTEREN BAHÇEŞEHİR ROTARY KULÜBÜ BAŞKAN VE ÜYELERİNE (ÖZELLİKLE DE SEVGİLİ VE DEĞERLİ KARDEŞİM SELAMİ YILDIRIM'A) VE DE KARYA VE EUROKA DANIŞMANLIK VE DE SATIŞ DÜNYASI GRUBUNUN BAŞKANI SEVGİLİ ÖZLEM DEMİR HANIM VE ARKADAŞLARINA BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM. UMARIM ŞEYTANIN YERYÜZÜ TEMSİLCİLERİ, ŞER KUVVETLER O İNSANLARI BUNA PİŞMAN EDECEK ÇİRKEFLİKLER YAPMAZLAR.BU GÜZEL İNSANLA DA DAİMA GÜZELLİKLER İYİLİKLER VE YARARLI ÜRETİMLER YOLUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDERLER.

 

Prof. Dr. Ömer Baybars TEK -

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Lojistik Bölümü
Selçuk Yaşar Kampüsü Üniversite Caddesi Ağaçlı Yol No:35–37 Bornova / İzmir / Türkiye
e-Posta: omer.tek@yasar.edu.tr & Telefon: 0 232 411 52 24 & Faks: 0 232 411 50 20

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

Downloadhttp://bigtheme.net/joomla Joomla Templates